Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 września 2019, 09:53 komentarzy 9

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

Zielone płuca Polski to Warmia i Mazury.

Efektywność energetyczna to jedna z priorytetowych osi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Z dotacji skorzystało wiele przedsiębiorstw, a liderem w pozyskiwaniu odnawialnych źródeł energii jest powiat iławski. O zagadnieniach z tym związanych rozmawiamy z Bernadetą Hordejuk, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Pani Przewodnicząca, czy mówiąc, iż zielone płuca Polski to Warmia i Mazury, nie posługujemy się pustym sloganem?

Bernadeta Hordejuk: To, że województwo warmińsko-mazurskie należy do obszaru określanego jako „Zielone Płuca Polski”,  ma swoje pokrycie w faktach. Prowadzimy w województwie zrównoważony rozwój gospodarczy z poszanowaniem natury. Staramy się, by natura była naszym partnerem, a nie przeciwnikiem, co ma swój wyraz chociażby w inteligentnych specjalizacjach województwa.

Jak wygląda pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł w województwie warmińsko-mazurskim?

Do produkcji energii w regionie wykorzystywane są odnawialne źródła: woda, wiatr, słońce, biomasa oraz ciepło Ziemi. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych nośników energii, a ich zasoby uzupełniają się w naturalnych procesach. Do przetwarzania energii służą instalacje odnawialnych źródeł energii. Na terenie województwa działają instalacje: duże (o mocy ponad 200 kW), małe (o mocy większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW) oraz mikroinstalacje (o mocy nie większej niż 40 kW). 

A jak samorząd województwa wspiera te działania?

Samorząd województwa w swoich działaniach wspiera rozwój rozproszonych źródeł energii, a zwłaszcza małych i mikroinstalacji. W 2018 roku, w wyniku realizacji projektów unijnych, wsparcie otrzymało 448 jednostek wytwarzania energii z OZE, a zdolność wytwarzania energii odnawialnej wzrosła o 116,91 MW. Na efektywność energetyczną zwracamy również uwagę w naszych planach dotyczących rozwoju województwa, jak np. strategia rozwoju, czy plan zagospodarowania przestrzennego województwa warmińsko-mazurskiego. Aktualnie samorząd województwa wspiera przede wszystkim budowę instalacji wykorzystujących energię z biomasy i instalacje fotowoltaiczne. Właściwe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to wciąż jeden z najważniejszych elementów idei zrównoważonego rozwoju, który może przynieść wymierne efekty i korzyści, m.in. oszczędzanie zasobów surowców energetycznych, poprawa stanu środowiska, redukcja odpadów, jak i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego.

Który powiat lub gmina jest w tej kwestii liderem?

Liderem pozyskiwania energii w sposób przyjazny dla natury jest powiat iławski, w którym wykorzystuje się głównie energię wiatru, z czego jako iławianka jestem bardzo dumna. W powiecie wykorzystuje się również inne źródła energii, jak np. biomasa. Tutaj przoduje gmina Kisielice, trzymam kciuki za dalszy jej rozwój w tym kierunku. Na uwagę zasługują także inne projekty w województwie, w tym farma fotowoltaiczna na podolsztyńskim lotnisku w Gryźlinach czy farma słoneczna w Mierkach.

Jak pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł wpływa na mieszkańca województwa?

Mieszkaniec województwa zyskuje bardzo wiele, począwszy od aspektów zdrowotnych poprzez finansowe. Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Hasło „Zdrowe życie, czysty zysk” jest nadal aktualne w województwie warmińsko-mazurskim. Inwestując w odnawialne źródła energii, nie ma przegranych, wszyscy na tym zyskują. Obecnie 30% energii zużywanej przez mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł energii, co stanowi więcej niż średnia krajowa.

Skontaktuj się z Bernadetą Hordejuk:

- e-mail: bernadeta.hordejuk@warmia.mazury.pl;
- zapraszamy także na profil facebookowy: https://www.facebook.com/bernadetahordejuk/.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~prawda 2 6 miesięcy temuocena: 100% 

  ile ta pani zarabia widać z oświadczeń majątkowych...a co dobrego zrobiła dla Iławy ???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Junak 88 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Tak, plakat na każdym słupie i na każdym płocie, w miesicie i na wsi.... mydlenie oczu. A kto zna bliżej tą Panią to i tak na nią nie zagłosuje. Wartość ujemna dla całej listy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kc 0 6 miesięcy temu

  Powiedźcie tej pani iz nie ma ani energii z wiatraków a tym bardziej ona nie zielonego pojęcia o kosztach rzeczowych tej energii. Energia z wiatraków należy do najdroższej. Horrendalnie drogiej. Owszem wiatraki na morzem to jeszcze jakiś zyski są. drobne ale zyski. Typowa ideologia, udająca czystą energię. Owszem jest ona czysta ale najdroższa. Najtańszą jest anergia z paneli do użytku tylko domowego, ogrzania wody do kąpieli, jak też nawet bardzo ocieplonego domu, ale w słoneczne dni proszę was.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kamil -1 6 miesięcy temuocena: 20% 

  zielone płuca polski jeszcze troche i beda czarne , przez te wiatraki coraz wiecej gwałtownych burz . i trak bedzie coraz gorzej ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paisano -2 6 miesięcy temu

  Co?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pol -3 6 miesięcy temuocena: 67% 

  (...). Billboardy na każdym słupie nie wystarcza trzeba coś więcej by zabłysnąć.

  Edytowany: 6 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Syn Wójta -4 6 miesięcy temuocena: 33% 

  (...) Wielu roników chciało stawiać wiatraki, to gmina i powiat zabronił !

  Edytowany: 6 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.7215 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)