Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 września 2019, 19:02 komentarzy 3

(Fot. Urząd Wojewódzki w Olsztynie/archiwum.)

Jak wygląda stan bezpieczeństwa publicznego na Warmii i Mazurach z punktu widzenia Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie? O ten raport zapytaliśmy Bernadetę Hordejuk, przewodniczącą sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego w Olsztynie.

Żeby powiedzieć coś na temat działań związanych z bezpieczeństwem skarbowym, należy chociaż w kilku słowach omówić, jakie są zadania Krajowej Administracji Skarbowej. Kształtują je przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 roku o Krajowej Administracji Skarbowej. 

Jednym z zadań jest rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń związanych z naruszeniem przepisów dotyczących towarów, którymi obrót podlega zakazom lub ograniczeniom na mocy przepisów prawa polskiego, przepisów prawa Unii Europejskiej lub umów międzynarodowych, zapobieganie  tym przestępstwom oraz ściganie ich sprawców, jeśli oczywiście zostały ujawnione  przez Służbę Celno-Skarbową. 

Izba Administracji Skarbowej obejmuje siedemnaście Urzędów Skarbowych. To Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie oraz urzędy w Bartoszycach, Braniewie, Działdowie, Elblągu, Ełku, Giżycku, Iławie, Kętrzynie, Nidzicy, Nowym Mieście Lubawskim, Olecku, Olsztynie, Ostródzie, Piszu i Szczytnie.

W 2018 roku Służba Celno-Skarbowa na granicy polsko-rosyjskiej odprawiła ponad 3,5 mln osób, a konkretnie 3 miliony 519 tysięcy 827 osób. W tym 1,2 mln to Polacy, a ponad 2,2 mln to Rosjanie i inne narodowości. Okazuje się, że w porównaniu do 2017 roku nastąpił spadek ruchu osób przekraczających granicę o około 12%. Skąd ta różnica? Miało na to wpływ kilka czynników. Jednym z powodów mniejszej liczby Rosjan przekraczających granicę jest niewątpliwie spadek wartości rubla, który spowodował, że zakupy w Polsce są dla Rosjan droższe. Odnotowano także spadek liczby odpraw samochodów ciężarowych – z 106 tys. w 2017 roku do 95 tys. w 2018 roku. Zmniejszyła się też liczba autobusów  przekraczających granicę. W ruchu towarowym też odnotowano spadek o 10%. 

Na granicy polsko-rosyjskiej funkcjonuje wiele ułatwień, których inicjatorem jest właśnie Służba Celno-Skarbowa. Mowa jest m.in. o systemie TAXA FREE (elektroniczny system zwrotu VAT-u), technologia wspólnych odpraw S.C.-S i SG, czy GRANICA – aplikacja mobilna podająca aktualny czas oczekiwania na granicy. 

Co bardzo istotne, w 2018 roku Służba Celno-Skarbowa skoncentrowała się na najbardziej wrażliwym i rozwijającym się zjawisku, jakim jest prowadzenie nielegalnych gier na automatach. 375 działań przeprowadzono w regionie w tym zakresie. Zabezpieczono łącznie 492 automaty do urządzania nielegalnych gier. 


Skontaktuj się z Bernadetą Hordejuk:

- e-mail: bernadeta.hordejuk@warmia.mazury.pl;
- zapraszamy także na profil facebookowy: https://www.facebook.com/bernadetahordejuk/.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~xyz 0 6 miesięcy temuocena: 71% 

  I ja mam uwierzyć, że ta pani ma o tym pojęcie ? To jakaś kpina.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Junak 88 -1 6 miesięcy temuocena: 25% 

  Czemu lansujecie tylko jedną kandydaturę z naszego regionu do sejmu? Poważnym mediom to nie przystoi, nie powinniście być (czytaj info Iława ) niezależni? Pozdrawiam Nie biorący udziału w wyborach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~$ -2 6 miesięcy temuocena: 60% 

  Tekst jest sponsorowany przez sejmik prawdopodobnie. Pani H ma przy okazji darmową promocję swojej osoby.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8112 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)