Przewodnicząca Sejmiku w Info
Widok na jezioro Karaś rozciągający się z wieży widokowej pobudowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.

Widok na jezioro Karaś rozciągający się z wieży widokowej pobudowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. (Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Województwo warmińsko-mazurskie ze względu na swoje walory przyrodnicze jest jednym z najpiękniejszych regionów Polski. W dużej mierze jest to zasługa parków krajobrazowych, których zadaniem jest ochrona przyrody, walorów krajobrazowych oraz wartości historycznych i kulturowych. 

Radni województwa obchodzić będą jubileusz X-lecia funkcjonowania parków krajobrazowych jako jednostek organizacyjnych samorządu województwa na najbliższej sesji sejmiku. 

- Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom parków krajobrazowych w województwie warmińsko-mazurskim, za ich działalność oraz trud, jaki wkładają w ochronę przyrody - mówi Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Obszary chronione (parki krajobrazowe, rezerwaty naturalne, obszary Natura 2000, obszary chronionego krajobrazu i inne) stanowią prawie połowę obszaru województwa (dokładnie 46,7% wg GUS). Krajobraz, lasy, jeziora, czyste środowisko naturalne, jak również liczne zabytki architektury i kultury, czynią z regionu idealne miejsce dla rozwoju funkcji rekreacyjnych i turystyki. Jedną z kluczowych form ochrony środowiska naturalnego województwa warmińsko-mazurskiego są parki krajobrazowe. 

Zgodnie z ustawą z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie od 1 sierpnia 2009 r. jednostkami organizacyjnymi Województwa Warmińsko-Mazurskiego są:

- Welski Park Krajobrazowy,
- Mazurski Park Krajobrazowy,
- Park Krajobrazowy Puszczy Romnickiej,
- Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej,
- Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.

W ramach swojej działalności parki krajobrazowe nie tylko chronią przyrodę, ale także prowadzą szeroko zakrojony program edukacji ekologicznej, a także regularnie wspierają samorządy gminne i powiatowe w zakresie prowadzonych przez nie zadań związanych z ochroną środowiska.

Jednym z głównych punktów XI Sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego będzie podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia materiału informacyjnego pod nazwą: „X-lecie funkcjonowania parków krajobrazowych jako jednostek organizacyjnych samorządu województwa”.

- Powołanie parków krajobrazowych dało początek nowej formie ochrony przyrody. W Polsce powstało ponad 120 parków krajobrazowych obejmujących ok. 8% powierzchni naszego kraju. Pełnią one ważną funkcję w zachowaniu i popularyzacji obszarów o wybitnych cechach przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych. To, że województwo warmińsko-mazurskie postrzegane jest jako zielone płuca Polski, jest między innymi zasługą właśnie parków krajobrazowych. Do tego prowadzą one edukację ekologiczną, uświadamiając dzieciom i młodzieży, jak ważna jest przyroda w życiu każdego człowieka. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom parków krajobrazowych w województwie warmińsko-mazurskim, za ich działalność oraz trud, jaki wkładają w ochronę przyrody. Dziesięciolecie to wspaniały jubileusz, po części to także święto przyrody – powiedziała Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. 

Skontaktuj się z Bernadetą Hordejuk:

- e-mail: bernadeta.hordejuk@warmia.mazury.pl;
- zapraszamy także na profil facebookowy: https://www.facebook.com/bernadetahordejuk/.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.3212 sekundy