Przewodnicząca Sejmiku w Info
Bernadeta Hordejuk podczas ostatniej sesji sejmiku województwa w dniu 30 marca.

Bernadeta Hordejuk podczas ostatniej sesji sejmiku województwa w dniu 30 marca.

"Jakichkolwiek konsekwencji pandemia nie będzie miała dla gospodarki, na pewno się z tego podniesiemy. Oby jak najszybciej" - mówi Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk. Jakie piętno koronawirus już odcisnął na samorządzie województwa? Jakie zapadły decyzje? O tym więcej w wywiadzie poniżej.

Pani Przewodnicząca, walka z pandemią koronawirusa trwa na wszystkich możliwych frontach. Najtrudniej jest we wszystkich placówkach służby zdrowia, gdzie personel jest szczególnie narażony...

Bernadeta Hordejuk: To prawda, właśnie pracownikom szpitali i innych placówek medycznych kłaniam się najniżej. 7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Święto to obchodzimy od 70 lat, ale w tym roku ma ono wymiar szczególny. Uwaga nas wszystkich koncentruje się obecnie na pandemii COVID-19, która bezpośrednio lub pośrednio dotknęła wszystkich, diametralnie zmieniając nasze życie. Nieprzypadkowo też to właśnie 7 kwietnia w całej Polsce o godzinie 13:00 Polacy oddali hołd pracownikom służby zdrowia, którzy każdego dnia z determinacją i odwagą ratują życie i zdrowie innych. Walka, którą obserwujemy, daje nam wszystkim nadzieję. I za to wszyscy bardzo jesteśmy im wdzięczni.

Jak pandemia zmieniła tryb pracy Sejmiku i Pani działalność w ostatnim czasie? Czy zapadają ważne dla regionu decyzje, czy przeszliście Państwo w tryb pracy zdalnej i sprawy idą do przodu?

- 30 marca pierwszy raz w historii pracy Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego sesja odbyła się bez publiczności i bez mediów. W obradach wzięło udział 24 radnych. Podczas tej sesji zapadły decyzje niezbędne, by prowadzić skuteczną walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Oczywiście, sytuacja z dnia na dzień się zmienia, czego mamy świadomość. Analiza szpitalnych potrzeb, a także zdecydowane działania zarządu województwa pozwoliły wygospodarować na wsparcie służby zdrowia w regionie 75 mln zł. 

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na wszystkich 30 podległych samorządowi województwa instytucjach – żadna z nich nie pracuje, a więc także nie zarabia. Ponadto, uziemiona została działalność Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, a transport publiczny nie bilansuje się. Organizowane przez samorząd wydarzenia sportowe, kulturalne, czy biznesowe, zostały odwołane, a zarząd województwa szuka oszczędności w każdym wymiarze. We wtorek, 30 marca zarząd województwa rozdysponował rezerwę kryzysową w wysokości 2 mln zł na środki ochronne i pilne inwestycje wojewódzkich placówek zdrowia. Sejmik jednomyślnie przyjął także uchwałę oddającą do dyspozycji dodatkowe 5 mln na realizację nagłych potrzeb szpitali. Zaangażowanie samorządu województwa jest duże, ale chciałabym zwrócić uwagę, że ten ciężar biorą na siebie też powiaty i gminy. 

Dziś wszyscy pracujemy nad tym, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Ale wiele mówi się już o tym, co będzie, gdy to wszystko się skończy...

- Świat na pewno się zmieni, w wielu obszarach. Sądzę, że wiele zmieni się, jeśli chodzi o system pracy, także o edukację. Na pewno wiele spraw się też przewartościuje, ograniczony zostanie bezmyślny konsumpcjonizm. Pandemia koronawirusa pokazała nam, co tak naprawdę się liczy i gdzie powinny być inwestowane pieniądze. Liczę, że teraz w większym wymiarze doceniona zostanie ochrona zdrowia. Jakichkolwiek konsekwencji pandemia nie będzie miała dla gospodarki, na pewno się z tego podniesiemy. Oby jak najszybciej.Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Artykuł załadowany: 0.8323 sekundy
trwaja prace administracyjne - wkrotce wracamy 1:)