Przewodnicząca Sejmiku w Info

(Fot. Archiwum własne.)

Ponad 85 mln zł samorząd województwa przeznaczył na wsparcie służby zdrowia, a także modernizację sprzętu, który służy strażakom ochotnikom do ratowania ludzkiego życia, zdrowia i mienia. – W obecnej sytuacji to lekarze i służby mundurowe, w tym ochotnicze straże pożarne, są pierwsi na miejscu zdarzenia, stanowiąc ważne ogniwo systemu ratownictwa, a bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem – mówi Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku.

Na ostatniej sesji sejmiku radni województwa przyjęli „Informację o stanie bezpieczeństwa publicznego w województwie warmińsko-mazurskim w roku 2019”, jednak podczas debaty na ten temat główny nacisk położony został na obecną sytuację w województwie warmińsko-mazurskim. O sytuacji pandemicznej w województwie wypowiedzieli się m.in. Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa i Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. W sumie na służbę zdrowia samorząd województwa przeznaczył 85 mln złotych. Województwo warmińsko-mazurskie ma jeden z najniższych wzrostów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

- Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Epidemia zwróciła oczy wszystkich na wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19. Martwimy się o zdrowie własne i naszych bliskich. Zachęcam do badań, konsultacji, a w razie potrzeby również do wizyt w szpitalach. Personel i same placówki są przygotowane na to, aby bezpiecznie zająć się pacjentami. Szpitale, zwłaszcza te dedykowane obsłudze osób chorych na koronawirusa, na bieżąco reagują na zmieniającą się każdego dnia sytuację – mówi Bernadeta Hordejuk.

Radni sejmiku województwa na ostatniej sesji stosowną uchwałą przekazali także wsparcie finansowe ochotniczym strażom pożarnym w regionie. Na zakupy sprzętu ratowniczego, budowę i modernizację remiz strażackich trafi w sumie 600 tys. zł, a na zakup samochodów ratowniczych w porozumieniu z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej – kolejne 300 tys.

Spośród jednostek z terenu powiatu iławskiego wsparcie na zakup sprzętu ratowniczego otrzymają:
- w gminie Zalewo - OSP Zalewo (12 tys. zł), 
- w gminie Kisielice - OSP Kisielice (9 tys. zł),

zaś pomoc na budowę, rozbudowę i modernizację remiz OSP trafi:
- w gminie Iława - do OSP Ząbrowo (40 tys. zł), 
- w gminie Susz - do OSP Redaki (40 tys. zł). 

Więcej: https://warmia.mazury.pl/polityka-spoleczna/aktualnosci/5629-strazacy-osp-z-nowym-sprzetem.

– W trosce o zwiększenie bezpieczeństwa społeczności lokalnych jesteśmy konsekwentni w pomaganiu strażakom ochotnikom i staramy się zawsze wygospodarować jak najwięcej tych środków, z różnych źródeł. Musimy wspierać ludzi, którzy bezinteresownie niosą pomoc, uzupełniając działania Państwowej Straży Pożarnej. A dobre zaplecze sprzętowe to warunek skutecznego działania – podsumowuje Bernadeta Hordejuk.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Artykuł załadowany: 0.5193 sekundy