Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 maja 2019, 09:14 komentarzy 1
W ostatnich dniach stosunki polsko-ukraińskie były w Olsztynie tematem przewodnim.

W ostatnich dniach stosunki polsko-ukraińskie były w Olsztynie tematem przewodnim.

W ostatnich dniach stosunki polsko-ukraińskie były w Olsztynie tematem przewodnim. Na zaproszenie Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dniach 23-24 maja 2019 roku gościła tu delegacja z Rówieńskiej Rady Obwodowej. W tym czasie odbyło się także V Polsko-Ukraińskie Forum Naukowe.

Porozumienie o współpracy między województwem warmińsko-mazurskim a Obwodem Rówieńskim zawarte zostało 9 grudnia 2003 roku. Wzajemna współpraca dotyczy głównie kierunków z obszaru kultury, edukacji, zdrowia, rolnictwa i ochrony środowiska oraz dziedzictwa kulinarnego. Obecnie Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego rozwija współpracę z Radą Obwodu Rówieńskiego na podstawie Planu Współpracy 2019-2020. 

- Mieszkając w wielokulturowym i wielonarodowym województwie, z tak liczną mniejszością ukraińską, mamy świadomość wagi wszelkich kontaktów i współpracy z regionami Ukrainy. Podczas spotkania, poza częścią informacyjną, mieliśmy okazję omówić stan realizacji naszego Planu Współpracy na lata 2019-2020, a także omówić nowe propozycje współdziałania – powiedziała Bernadeta Hordejuk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podczas pobytu delegacja z Rówieńskiej Rady Obwodowej spotkała się z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gustawem Markiem Brzezinem oraz wysłuchała m.in. informacji o sposobie finansowania służby zdrowia w województwie warmińsko-mazurskim oraz o różnych formach turystyki wiejskiej i dziedzictwie kulinarnym Warmii i Mazur. 

- Nasi goście mieli życzenie, aby podczas tegorocznej wizyty mogli zapoznać się z funkcjonowaniem służby zdrowia w województwie warmińsko-mazurskim, rozwojem bazy turystycznej i sportowo-rekreacyjnej oraz funkcjonowaniem agroturystyki, a szerzej biorąc turystyki na obszarach wiejskich. Spełniliśmy ich życzenie, ponieważ te usługi w naszym województwie są na najwyższym poziomie. Widziałam, że nasi goście byli pod wrażeniem wizyty w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym oraz Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Cieszę się, że możemy być przykładem dla innych regionów, zwłaszcza tych z zagranicy. Mam nadzieję i liczę na to, że wszystkie dobre inwestycje, jakie miały miejsce w naszym województwie, z sukcesem powtórzone zostaną na Ukrainie – dodaje przewodnicząca Bernadeta Hordejuk.

Temat stosunków polsko-ukraińskich poruszany był także na V Polsko-Ukraińskim Forum Naukowym, które jest  efektem  współpracy  pomiędzy  Instytutem   Nauk   Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz  Instytutem  Nauk Humanistycznych i  Społecznych  Uniwersytetu  Narodowego  „Politechnika Lwowska”.  Tematem wiodącym tegorocznej edycji Forum były: "Uwarunkowania sąsiedztwa RP i Ukrainy: przezwyciężanie trudności we wzajemnych relacjach". Zaproponowana problematyka odnosiła się do aktualnych problemów polityczno-społecznych. Organizatorom udało się zaprosić wielu ciekawych prelegentów ze świata polityki, dyplomacji oraz dziennikarstwa.

- Cieszę się, że jako delegacja Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego możemy uczestniczyć już w V Polsko-Ukraińskim Forum Naukowym w Olsztynie. Zapewniam, że Sejmik Województwa, tak jak dotychczas, będzie wspierał wszelkie inicjatywy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach współpracy z Narodowym Uniwersytetem "Politechnika Lwowska” i Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki, w tym szczególnie realizowany wspólnie program studiów II stopnia i praktyki odbywane w samorządzie województwa – powiedziała Przewodnicząca Bernadeta Hordejuk.

Ukraina w centrum uwagi.

Ilość zdjęć 13


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Artykuł załadowany: 0.8946 sekundy