Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 czerwca 2019, 14:42

(Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie.)

W dniach 29 -31 maja 2019 r. odbył się pierwszy w tej kadencji Konwent Przewodniczących Sejmików i Dyrektorów Biur/Kancelarii Związku Województw.

Konwent odbywa się od 2009 roku w kolejnych województwach naszego kraju. Tym razem gospodarzem było województwo mazowieckie, a dokładnie Płock. Po ostatnich wyborach samorządowych większość Przewodniczących Sejmików pełni tę funkcję po raz pierwszy. Tematem spotkania było omówienie roli Przewodniczących Sejmików po zmianach ustaw samorządowych zwiększających m.in. rolę kontrolną radnych oraz podporządkowanie pracowników Kancelarii Przewodniczącemu Sejmiku. Najważniejszą jednak kwestią spotkania było wypracowanie stanowiska w sprawie „Umacniania Samorządu Regionalnego w Polsce”. Przywołano w nim historyczną rolę wyborów 4 czerwca 1989 roku w procesie przemian ustrojowych w Polsce, "które upodmiotowiły obywateli naszego państwa i ich wspólnoty, zaktywizowały społeczności lokalne, które otrzymały szansę urządzenia swojego domu zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami". W stanowisku podkreślono także ważną rolę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Konwent przewodniczących stoi na stanowisku, że poprzez wzmacnianie samorządów skutecznie realizowane są działania służące zaspokajaniu potrzeb mieszkańców. Kolejny Konwent, na którym wybrany zostanie nowy przewodniczący, odbędzie się w województwie podkarpackim.

W Płocku obradował Konwent Przewodniczących

Ilość zdjęć 5

Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Artykuł załadowany: 0.4375 sekundy