Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 czerwca 2019, 14:30

(Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.)

Delegacja Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego uczestniczyła w XVII Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku, które w dniach 23-25 czerwca 2019 roku odbyło się w Schwerinie (Niemcy).

Tematem tegorocznego wydarzenia była „Cyfryzacja regionu Południowego Bałtyku – South Baltic goes digital – szanse i zagrożenia“. 

Cyfryzacja gospodarki i społeczeństwa jest jedną z najbardziej dynamicznych zmian naszych czasów i tym samym jest tematem wiodącym wielu debat i konferencji.

- Cyfrowy świat, w którym obecnie żyjemy, towarzyszy nam od ponad trzydziestu lat, zmieniając nasze życie w znaczący sposób. Rozwój infrastruktury elektronicznej i cyfrowej niesie za sobą pewne szanse, ale także zagrożenia. Wierzę jednak, iż człowiek może wykorzystać cyfryzację w sposób odpowiedzialny, do czego przyczyniają się właśnie takie spotkania jak Forum – mówi Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Współpraca w ramach Forum ma już wieloletnią tradycję. Dyskutowano nad wieloma tematami, zawsze podkreślając, że jednym z istotnych warunków rozwoju jest współpraca z partnerami i że wiele spraw da się lepiej rozwiązać, jeżeli traktowane będą w kontekście współpracy regionalnej.

W roli eksperta z województwa warmińsko-mazurskiego wystąpił Krzysztof Kamiński, prezes firmy Alnea sp. z o.o., który przedstawił temat „Nowoczesny przemysł jedynym gwarantem rozwoju Regionów Południowego Bałtyku – propozycja nowego programu ramowego UE - INoFUT”.

Nie zabrakło również młodzieży ze wszystkich regionów. Forum Młodzieży obradowało równolegle z uczestnikami głównego Forum. Młodzi przedstawiciele regionów mieli okazję oficjalnie zaprezentować wyniki pracy i przekazać swoje rekomendacje, aby mieć wkład w tworzenie tak ważnego dokumentu, jakim jest Rezolucja XVII Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku. 

- Dziękuję przedstawicielom Meklemburgii Pomorza-Przedniego, iż podjęli się tego tematu. Cyfryzacja jest nie tylko przyszłością ludzkości, doceniam zatem i cieszy mnie bardzo fakt kontynuacji Forum Młodzieżowego. Pokładam w młodym pokoleniu wiele nadziei, nadziei na to, że mogą uczynić świat lepszym, bardziej przyjaznym, otwartym na nowości, ale zarazem bezpiecznym. Nasze Forum dzięki takim ukierunkowanym na młodzież działaniom właśnie się do tego przyczynia – dodaje Bernadeta Hordejuk.


Forum Parlamentów Południowego Bałtyku istnieje już od 2003 r. i zrzesza przedstawicieli parlamentów regionalnych południowego basenu Morza Bałtyckiego, tj. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego, Parlament Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Szlezwika-Holsztynu i Hamburga oraz Dumę Obwodu Kaliningradzkiego, a także dwa samorządy, które są obserwatorami (Skania – Szwecja i Kłajpeda – Litwa). Województwo Warmińsko-Mazurskie jest członkiem Forum od 2008 roku. Do tej pory było gospodarzem dwóch spotkań w 2010 i 2018 roku.


„Cyfryzacja regionów jest naszą przyszłością”.

Ilość zdjęć 8

Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Artykuł załadowany: 2.0249 sekundy