Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 sierpnia 2019, 13:49

(Fot. WOPR Iława.)

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest jeszcze w trakcie sezonu, mimo że wakacje się kończą. Podsumowanie aktualnych wydarzeń na wodach w regionie będzie gotowe za rok, a dziś prezentujemy ubiegłoroczne efekty pracy ratowników WOPR. 

Czy było bezpiecznie na wodzie, co jest najczęstszą przyczyną utonięć w naszym regionie, jakie incydenty miały miejsce oraz jak wygląda sytuacja kadrowa i techniczna tych służb, które działają nie tylko latem, ale także zimą - na lodzie? O tym między innymi w poniższym artykule. 

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Warmińsko-Mazurskiego jest specjalistycznym stowarzyszeniem kultury fizycznej. Organizuje pomoc i ratuje ludzkie życie w sytuacji zagrożenia utraty życia i zdrowia na wodach. Na Warmii i Mazurach jest 12 oddziałów terenowych WOPR, zrzeszających 1 100 czynnych ratowników. 

Jakie mamy jednostki terenowe w regionie?

- Elbląskie WOPR,
- Ełckie WOPR,
- Mazurska Służba Ratownicza,
- Oddział Gołdapsko-Olecki w Olecku,
- Oddział Miejsko-Powiatowy  w Działdowie, z siedzibą w Lidzbarku,
- Oddział Miejsko-Powiatowy w Ostródzie,
- Oddział Miejsko-Powiatowy w Bartoszycach,
- Oddział Miejsko-Powiatowy w Iławie,
- Oddział Miejsko-Powiatowy w Kętrzynie,
- Oddział Miejsko-Powiatowy w Mrągowie,
- Oddział Miejsko-Powiatowy w Olsztynie,
- Oddział Miejsko-Powiatowy w Szczytnie.

Obszar akwenów zabezpieczany przez służby wynosi 90 000 ha wód śródlądowych. 

Należy też zaznaczyć, że poszczególne oddziały działają całorocznie (Olsztyn, Okartowo, Iława – przystań WOPR i Zalewo – ekomarina), a inne sezonowo (Ostróda, Mrągowo). 

Jakie były najczęstsze przyczyny utonięć w regionie w ubiegłym roku? 

Przeróżne, ale wciąż powtarza się jedna przyczyna -  nietrzeźwość osób korzystających z wody lub z lodu. 
Dysponujemy danymi, z których wynika, że najwięcej wypadków śmiertelnych na wodzie było w powiecie olsztyńskim. Najczęściej ulegają im osoby dorosłe, w grupie wiekowej 30-60 lat. W 2018 roku śmiertelnym wypadkom na wodzie uległy dwie osoby nie mające 18 lat. W większości ofiary to mężczyźni, w 2018 roku było ich 46. W tym samym czasie wypadkom tym uległy 3 kobiety. 

WOPR od wielu lat utrzymuje stałe dyżury ratowników wodnych w systemie całodobowym przez cały rok kalendarzowy. I tak w Olsztynie znajduje się samochód, przyczepa z łodzią lub sprzętem do ratownictwa lodowego. W Iławie dodatkowo stacjonuje grupa ratownictwa ekologicznego z kompletnie wyposażoną łodzią. A od 1 czerwca tego roku przez cztery kolejne miesiące Powiatowy Szpital im. Wł. Biegańskiego w Iławie jest również dysponentem karetki wodnej na jeziorze Jeziorak. Wyznaczeni ratownicy podejmują działania po otrzymaniu wezwania drogą telefoniczną lub radiową, bezpośrednio z dyżurnym  straży pożarnej  lub dyżurnym miasta.                            

Ponadto należy wspomnieć, że Grupa Operacyjna, stacjonująca w Olsztynie, może być wezwana w dowolne miejsce na terenie naszego województwa i realizować zadania z zakresu ratownictwa wodnego, ale również  jako jednostka współpracująca  z systemem Państwowego Ratownictwa  Medycznego.

Dyżury ratowników wodnych realizowane są w formie Grup Interwencyjnych w Iławie (baza WOPR przy ul. Sienkiewicza 24), w Mrągowie (baza WOPR przy ul. Jaszczurcza Góra) i w Olsztynie (biuro WOPR przy ul. Polnej). W 2018 roku w 14 kursach  przeszkolonych zostało 87 nowych członków i uzyskali oni uprawnienia ratownika wodnego. Jest to jednak liczba niewystarczająca i z roku na rok  malejąca. Już dziś są problemy  z zatrudnieniem osób z kwalifikacjami, które pozwolą mieszkańcom naszego  regionu spokojnie wypoczywać na wodzie. Jakie są tego przyczyny? Na pewno brak dobrych umiejętności pływackich młodzieży, która mogłaby przystąpić  do kursu i zdać egzamin. Stosunkowo niskie zarobki  w porównaniu z innymi służbami ratowniczymi. Niestety już wiadomo, że sytuacja kadrowa z roku na rok będzie się pogarszać.

Rok 2018 pod względem wydarzeń na wodzie był rokiem w miarę bezpiecznym – utonęło 49 osób. W przeprowadzonych akcjach ratowniczych w stosunku do osób tonących, których było 259, uratowano wszystkie. Oczywiście wszyscy mamy świadomość, że w takich sytuacjach ogromną rolę odgrywa pogoda, ale również wielka w tym zasługa  ratowników WOPR z Warmii i Mazur. 

Wszelkie sukcesy naszych ratowników nie byłyby możliwe bez wsparcia finansowego udzielanego przez Urząd Marszałkowski  oraz przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego. 


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Artykuł załadowany: 0.2877 sekundy