Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 września 2019, 08:51 komentarzy 25
Budowa drogi ekspresowej S5 jest strategiczną inwestycją dla wszystkich gmin Powiatu Iławskiego.

Budowa drogi ekspresowej S5 jest strategiczną inwestycją dla wszystkich gmin Powiatu Iławskiego. (Fot. materiały prasowe.)

Na wniosek Bernadety Hordejuk, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wystosowano apel do Prezesa Rady Ministrów w sprawie konieczności budowy drogi ekspresowej S5, która leży także na obszarze Powiatu Iławskiego. 

Apel Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego do Prezesa Rady Ministrów w sprawie budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku Nowe Marzy (Grudziądz) – Iława – Ostróda przyjęty został przez sejmik właśnie na wniosek przewodniczącej Bernadety Hordejuk. Podobne apele przyjęte zostały przez Radę Powiatu Iławskiego, Radę Miejską w Iławie, Radę Gminy Iława oraz Radę Miejską w Kisielicach.

Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego apeluje do Prezesa Rady Ministrów o wzięcie udziału w konsultacjach publicznych dotyczących oceny rozwoju Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T organizowanych przez Komisję Europejską i wskazanie Komisji Europejskiej na konieczność wprowadzenia zmian w przebiegu korytarzy sieci bazowej TEN-T, tak aby droga Nowe Marzy (Grudziądz) - Iława - Ostróda została włączona do korytarzy sieci bazowej przebiegających przez Polskę. Zabieg ten pozwoliłby na budowę drogi ekspresowej S5 na odcinku Nowe Marzy (Grudziądz) - Iława – Ostróda do 2030 roku.

Trwają konsultacje publiczne dotyczące sieci TEN-T. W procesie tym niezwykle istotna jest opinia państw członkowskich, ponieważ Komisja Europejska po zasięgnięciu ich opinii i z pomocą koordynatorów europejskich, dokona przeglądu wdrażania sieci bazowej, a co za tym idzie, dokona aktualizacji przebiegu korytarzy sieci bazowej TEN-T. Jest to jedyna szansa na zmianę zapisów Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T, odnoszących się do drogi Nowe Marzy (Grudziądz) - Iława - Ostróda, stanowiącej brakujące ogniwo pomiędzy mającymi status "na sieci bazowej" ukończonych dróg A1 i S7. 

Uwzględnienie przez Komisję Europejską odcinka drogi Nowe Marzy (Grudziądz) - Iława - Ostróda w sieci bazowej wiązałoby się z nabyciem prawa do pozyskania środków na budowę drogi oraz wpłynęłoby to na dynamiczny rozwój gospodarczy i społeczny regionu, a co za tym idzie na likwidację wyłączenia komunikacyjnego, którego województwo doświadcza. Włączenie powyższego odcinka drogi do sieci bazowej TEN-T przyczyniłoby się również do tego, że województwo warmińsko-mazurskie będzie lepiej skomunikowane i zwiększy swoje znaczenie na rynku transportowym UE.

Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego - z uwagi na ogromne znaczenie dla gospodarki regionu i całej północno-wschodniej Polski - oczekuje podjęcia działań, które mogłyby doprowadzić do jak najszybszej budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku od autostrady A1 do drogi ekspresowej S7. Wobec podjętych wielu innych działań inwestycyjnych, które podporządkowane zostały planowanej budowie S5, to absolutny priorytet dla samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

9 sierpnia na ręce Bernadety Hordejuk oraz przedstawicieli gmin, które wystosowały apel, nadeszła odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury. Można w niej przeczytać, że Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło już przygotowania do zbliżającej się rewizji Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Powołany został specjalny zespół, który analizować będzie propozycje modyfikacji sieci.

Bernadeta Hordejuk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Xyz 6 ponad rok temu

  A co to Iława....pępek Polski? Tu nic nie ma wiec i dobrych drogach zapomnijmy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Housemaster 5 ponad rok temuocena: 67% 

  Genialny pomysł

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prawda 4 ponad rok temuocena: 100% 

  czyli , żenada kompletna PO. która przez 8 lat robiła sobie haha,haha, ale jaja.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 3 ponad rok temuocena: 44% 

  o zgrozo nieudaczniki spod znaku po - psl przypomnialo sie wam o wyborcach i trzeba wciskac nam glodne kawalki o waszych zaslugach aby dopchnc sie na naszych glosach do [ koyta ]

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ona 2 2 ponad rok temuocena: 50% 

  Pani Bernadeto proszę nie przejmować tymi żałosnymi komentarzami ludzi zgorzkniałych, słabych intelektualnie i życiowo. Po prostu zazdrość przez nich przemawia. Sami by się za robotę zabrali ale oni sączą jad jak żmije. To oczywiste, że to pani przeciwnicy polityczni. Jak ktoś choc odrobinę wykonałby wysiłku żeby przekonać się ile pani robi dla regionu i dla Iławy to by się zamknął. Ale to trzeba chcieć ten wysiłek wykonać..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~emeryt 1 ponad rok temuocena: 55% 

  Kobieto przestań się lansować- weż się do solidnej roboty bo przez ostatnie lata to tylko patrzysz by wskoczyć na dobrze płatny stołek,Nie zapomnę objazdu samochodu (kilka lat temu) z wizerunkiem Pani i plującej w listach do potencjalnych wyborców na Żylińskiego - przegrała pani z kretesem stołek w ratuszu- nikt z mojej rodziny na panią głosował nie będzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~emeryt75 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Popieram- na tego rozdziawionego babola nie idzie patrzeć, premier to akurat w 4 literach ma jej wizje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca, cd. 2 -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Dotychczasowa droga została zniszczona, ale obok toczyły się ostro roboty. Tylko, że od roku nic tam się kompletnie nie dzieje, utrudnienia są ogromne, na horyzoncie nie widać żadnej maszyny lub choćby jednego pracownika z łopatą. A odkryte i zryte znaczne obszary dotychczasowych pól i lasu porasta już bujne zielsko i chaszcze. Czy w takiej sytuacji realna jest budowa drogi ekspresowej do tej zdziczałej budowy pod Grudziądzem? Bardzo wątpię. Podobnie wygląda "budowa" łącznika" z z niedalekich Wirwajd do S7, o którym się tylko od dawna gada i na tym się kończy. Przecież miał on być budowany łącznie z węzłem Ostróda Południe. Wybudowano piękny i wysoki most drogowy w szlaku drogi S7, która jednak skończyła się rondem do nikąd w szczerym polu. Podejrzewa, że szansę na jazdę porządnym łącznikiem S7 z drogą krajową nr 16 w kierunku Iławy będą miały kiedyś może nasze wnuki. Tylko, że do tego czasu z drogi krajowej pozostanie szlak nadający się tylko dla furmanek lub samochodów terenowych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca cd. -2 ponad rok temuocena: 100% 

  . Cała "technologia produkcji" takiej firmy po wygraniu przetargu, na który dziwnym trafem przedkładają zawsze najtańsze oferty, polega później na wynajmowaniu całego stada polskich firm tzw. podwykonawców, które następnie w terenie rozpoczynają właściwe prace drogowe. Po paru miesiącach podwykonawcy żegnają się z pieniędzmi za już wykonane prace, gdyż głównym wykonawca im nic nie płaci. A więc oszukani podwykonawcy wynoszą się wkrótce z miejsca budowy, które zaczyna zarastać. Ciekawe, że na ten cały oszukańczy proceder nie reaguje od lat GDDKiA. A może jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o jakieś lewe interesy? Jeśli chcecie zobaczyć jakie są skutki takiego nieudolnego zarządzania inwestycjami drogowywmi to wybierzcie się w właśnie do Grudziądza. Przejedzcie Wisłę i skierujcie się drogą S5 na Bydgoszcz, wlaśnie w rejon Nowych Marz. Kiedyś tam wiodła jako taka droga krajowa. A teraz rozpoczęła się na szlaku tej drogi "budowa" drogi ekspresowej. Ale tylko się rozpoczęła.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca -3 ponad rok temuocena: 86% 

  Marzenia o jakiejś drodze ekspresowej z Ostródy do Grudziądza przez Iławę to dziś normalne mrzonki. Inwestycje drogowe w całym kraju kompletnie leżą i mają ogromne opóźnienia. Za czasów nieudolnej tzw. dobrej zmiany nie zbudowano w Polsce nawet kilometra autostrady lub drogi ekspresowej. A te, które z trudem udaje się po znacznych opóźnieniach wykończyć, są pozostałością projektów poprzedniej ekipy rządowej tak dziś opluwanej. Dziwnym trafem ostatnie przetargi na budowę dróg wygrywają w większości firmy włoskie. Tylko jak się później okazuje firmy te nie mają nawet przysłowiowego młotka, łopaty, taczki, czy nie mówiąc o jakichkolwiek maszynach. Najczęściej jedynym majątkiem takich firm zakładanych przez grupkę cwaniaków jest biuro w starej włoskiej kamienicy, telefon i w porywach komputer.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~V56 -4 ponad rok temuocena: 54% 

  Przecież ci nieudacznicy z PiS nie potrafią dokończyć rozpoczętej budowy S5 a Pani wymaga od nich budowy nowej drogi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NKWD -5 ponad rok temuocena: 68% 

  V56 jak piszesz o nieudacznikach to właśnie ta Pani w sejmiku bodajże, trzecia kadencja a i osiem lat rządów PO i PSL jej partia nie zadbała o budowę mostu/ wiaduktu na szesnastce przejazd od strony Grudziądza jak i wiaduktu na ulicy Wyszyńskiego przy białym kościele. Miała bardzo duże możliwości i co spała wówczas a dziś się budzi bo myśli że ten apel da jej parę głosów do parlamentu. Żenujące

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Archanioł -6 ponad rok temuocena: 48% 

  Inicjatywa tyłka przyklasnąć i wspierać działania Pani Bernadety jako przewodniczącej i jako przyszłej Pani poseł. I proszę się tu nie oburzać o przynależności partyjna tylko myśleć lokalnie. Taka droga to też wzrost znaczenia regionu i napływ inwestycji. Także pani Bernadetto trzymam kciuki za powodzenie tych działań. Niech Pani się tylko nie zraża negatywnymi opiniami jak pokazuje przykład ministerstwa sprawiedliwości pewną partia opłaca ludzi aby niszczyli i piętnowali innych i ich pomysły oraz zapał do działania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no tak -7 ponad rok temuocena: 100% 

  życie pokazało że taka z niej posłanka , jak ze mnie po/sioł/

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zniesmaczony -8 ponad rok temuocena: 60% 

  Archanioł diabła.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~swój człowiek -9 ponad rok temuocena: 83% 

  Trzeba było działać jak rządziła Platforma przez 8 lat. Teraz to tylko zagrywka pod kampanię. Szacunek za pomysł i jest szansa, że ciemny lud to kupi. ps. Nigdy nie głosowałem i nie zagłosuję na PIS, ale też już nigdy nie zagłosuję na PO.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Willi -10 ponad rok temuocena: 100% 

  Do Wasyli Url. -Ty lepiej głosuj na jesieni bo na Wiosnę będzie po terminie...:,-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wasyli Url -11 ponad rok temuocena: 40% 

  Paczta ludzie na Wiosnę będzie głosować

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Azur -12 ponad rok temuocena: 70% 

  Jak rządziła PO z PSL to Hordejuk żadnych pism nie pisała, siedziała cicho. Teraz przed wyborami udaje zatroskaną. Beznadziejna kobieta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin -13 ponad rok temuocena: 53% 

  Hordejuk już pisać nie musi, raczej kampani robić...Kaczyński ma w swoim programie wyborczym budowę 100 obwodnic miast w tym Iławy. Brawo PIS nie PO

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kiełbasa wyborcza zwyczajna -14 ponad rok temuocena: 70% 

  Z samej przedwyborczej gadaniny na zasadzie kiełbasy wyborczej nic jeszcze nie wynika. Zobaczysz te swoje licznie obwodnice tak samo jak milion samochodów elektrycznych oraz nowych 21 mostów na Wiśle obiecywanych przez Morawieckego. A jak na razie plecie się także androny o wielkim lotnisku "dla Baranów" pod Łodzią. No i przystępuje do tak idiotycznych inwestycji jak przekopanie kanału przez Mierzeję Wiślaną ( jak na razie zdewastowano jedynie kawał lasu), wyburzanie lotniska w Radomiu, na którym nie wylądował nigdy żaden samolot i równie głupie plany budowy tam nowego lotniska by zadowolić chorobliwe ambicje ministra - perukarza Suskiego. A jeśli chodzi o nasze tereny to planuje się także zniszczenie unikatowej przyrody w rejonie jezior mazurskich, gdzie grupa kretynów chce przepuścić szlak drogi ekspresowej. Miejmy jedynie nadzieję, że te głupie plany skończą się tak samo jak niedawne plany Macierewicza budowy na zalewie w pobliżu tegoż Radomia - podwodnych lotniskowców (sic)...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin -15 ponad rok temuocena: 63% 

  Do Michał, wiadomo ze dostep do takiej drogi jest potrzebny ale lansowanie się przed wyborami jakimś pismem to hipokryzja, rząd bardzo dobrze wie że taki dostęp jest potrzebny, tylko że takich miast jak Iława jest wiele.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michał -16 ponad rok temuocena: 57% 

  Iławie jest potrzebny dostęp do drogi szybkiego ruchu. W chwili obecnej do Iławy nie prowadzi żadna rozsądna droga. Sama obwodnica to za mało.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton -17 ponad rok temuocena: 63% 

  Czekałem na ten artykuł. Ta droga jest cholernie potrzebna. I przy okazji obwodnica Iławy z prawdziwego zdarzenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czekaj dalej -18 ponad rok temuocena: 100% 

  no to doczekałeś się ~autochtonie~ ,,,,,,,,,,,,,,artykułu. Hordejuk może by tą drogę zbudowała ,bo nieźle zarabia ale posłanką nie jest , bo niewdzięcznicy wyborcy zagłosowali niepomyślnie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.0003 sekundy