Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 listopada 2019, 11:19 komentarzy 8

(Fot. materiały prasowe.)

Przywrócenie przepustowości sieci drogowej, poprawa bezpieczeństwa i nowoczesne zarządzanie - to główne kierunki rozwoju infrastruktury drogowej w województwie warmińsko-mazurskim realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Na XII Sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego radni przyjęli uchwałę w sprawie informacji o realizacji „Strategii Rozwoju Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie w latach 2015-2022”. 

W obecnej perspektywie finansowej Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Olsztynie zakończył realizację dwóch zadań inwestycyjnych w ramach RPO 2014-2020 Województwa Warmińsko-Mazurskiego o łącznej długości 20,53 km i wartości 71,1 mln zł oraz jednego zadania w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (2,23 km, 36,0 mln zł). 

ZDW prowadzi także inwestycje własne, corocznie realizując kilkanaście lub kilkadziesiąt zadań obejmujących budowę lub przebudowę ciągów pieszych i rowerowych, zatok autobusowych, dróg, skrzyżowań, mostów i przepustów. Odcinki dróg zaplanowane do realizacji w ramach inwestycji własnych uzupełniają sieć dróg odnawianych w ramach inwestycji unijnych, tworząc spójne ciągi komunikacyjne.

- Od wielu lat Samorząd Województwa konsekwentnie stawia na inwestycje i rozwój. Wykorzystujemy możliwości, jakie Unia Europejska dedykuje regionom. Każda perspektywa unijna to dla województwa warmińsko-mazurskiego skok rozwojowy. Największą częścią wydatków jest obszar związany z transportem i infrastrukturą drogową. Chcemy, by sieć dróg wojewódzkich była komplementarna do dróg krajowych. Coraz częściej jesteśmy konkurencyjni właśnie dzięki znakomitym rozwojowi sieci drogowej i warunkom do uprawiania turystyki aktywnej – wyjaśnia Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Ważne miejsce w „Strategii Rozwoju Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie w latach 2015-2022” zajmuje także kwestia bezpieczeństwa, w ramach której realizowane są programy „Przyjazna droga” i „Zielona droga” oraz programy budowy chodników przy drogach wojewódzkich i budowa stanowisk do ważenia pojazdów.

Istotą nowego programu ZDW jest także podjęcie działań dla poprawy bezpieczeństwa  pieszych na drogach za pomocą oddzielenia ruchu pieszego od ruchu kołowego poprzez osobną przestrzeń wzdłuż dróg wojewódzkich, przeznaczoną wyłącznie dla pieszych lub dla pieszych i rowerzystów. 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie duży nacisk kładzie także na nowoczesne zarządzanie. W tym celu prowadzi działania m.in. w kierunku diagnostyki sieci drogowej oraz  kształcenia kadr. 

Obecnie w trakcie realizacji jest pięć projektów z listy podstawowej RPO, obejmujących 93,19 km dróg o łącznej wartości 495 mln zł oraz jeden projekt w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja obejmujący 1,5 km o wartości ok. 46 mln zł. Ponadto przygotowywane do realizacji są dwa zadania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych – rozbudowa dróg wojewódzkich nr 604 i 513 (łącznie 40,22 km za kwotę 307 mln zł).

Bernadeta Hordejuk
E-mail: bernadeta.hordejuk@warmia.mazury.pl.
Zapraszamy także na profil facebookowy: https://www.facebook.com/bernadetahordejuk/.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.


W załączniku do ściągnięcia prezentacja dotycząca strategii ZDW.

  Załączniki

 •   Strategia

  typ: 11, data dodania: 29.11.2019, Rozmiar: 18487 kb

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~romek 1 ponad rok temuocena: 0% 

  ale ta pani się cieszy.... z jakiego powodu ? na pewno nie z powodu stanu dróg

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 0 ponad rok temuocena: 100% 

  A tak pani przed wyborami zapewniała

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca cd. -1 ponad rok temuocena: 100% 

  "Ciekawy" jest także napis nad mapką informujący, że prawdziwy budżet na wszystkie ukazane na niej inwestycje wynosi w skali województwa tak naprawdę "aż" 5 mln na rok. Czyli tyle co jeden kilometr nowej drogi Ale jak się dokładnie przyjrzymy skali czasowej przedstawionej u dołu mapki to się dowiemy, że ukazane an niej odcinki dróg zaznaczone na czerwono, na których mają być przeprowadzone niezbędne remonty, zostaną naprawione dopiero w 2041 r. Czyli "już" za 21 lat! I to jest chyba jedyna prawdziwa informacja wynikająca z całej nadętej, przedstawionej wyżej "strategii "rozwoju". Tylko że w 2041 r. drogi te mogą być już kompletnie niepotrzebne, gdyż być może będziemy już się wszyscy poruszali taksówkami napowietrznymi. Oczywiście wcześniej będziemy z radością przeżywali pośredni etap poruszania się milionem samochodów elektrycznych obiecanych nam przez premiera Morawieckiego. Szkoda tylko, że jak dotychczas nie wyprodukowaliśmy ani jednego...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca -2 ponad rok temuocena: 100% 

  Cały ten program to typowa pusta, biurokratyczna paplanina bez żadnych konkretów. "Strategia" miała być napisana, więc została napisana. i na tym jej rola jak zwykle się skończy. Program jest nadzwyczaj ambitny i obejmuje "aż" pięć odcinków o łącznej długości 93,19 km dróg ( czyli średnio "aż" po 18,63 km) oraz "aż" 1,5 km drogi w pobliżu granicy z Rosją. I tutaj rysuje się pewna dziwna zagadka. O ile koszt budowy jednego kilometra drogi wymienionych wyżej pięciu odcinków ma wynieść średnio 5,3 mln zł, to kilometr krótkiego odcinka w pobliżu granicy z Rosją będzie kosztował już 30,7 mln zł! Czyżby ten krótki odcinek został pokryty jakimiś tajemniczymi metalami szlachetnymi? Ale "najciekawsza" jest powyższa mapka ukazująca nowe inwestycje drogowe z wielką "czarną"( choć na mapce żółtą) dziurą w rejonie Iławy. Jak zwykle. Jest z czego się cieszyć...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tubylec -3 ponad rok temuocena: 100% 

  te plany obejmuja przyszle 30 lat tylko ze wtedy drogi nie beda potrzebne bo będziem latać autami

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wieś -4 ponad rok temuocena: 60% 

  Może by tak zarząd zainteresował się drogą wojewódzką w karaśiu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WSN -5 ponad rok temuocena: 100% 

  toż to powiatowa

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton -6 ponad rok temuocena: 100% 

  Widzę, że na tych mapach z załącznika Iława i powiat są omijane szerokim łukiem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5568 sekundy