Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 lipca 2020, 13:58

(Fot. Archiwum własne.)

- Odwaga, którą wykazali się Warmiacy i Mazurzy, oddając swój głos na Polskę, w pełni zasługuje na docenienie i upamiętnienie, zwłaszcza w roku jubileuszu stulecia plebiscytu – mówi Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Pani Przewodnicząca, 100 lat temu odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Warmii, Mazur i Powiśla. Czy wiedza na ten temat wśród mieszkańców województwa według Pani jest duża?

Bernadeta Hordejuk: Na pewno to wydarzenie nie jest tak popularne jak bitwa pod Grunwaldem, ale myślę, że w świadomości mieszkańców naszego województwa na pewno ma swoje miejsce. Staramy się prowadzić działania edukacyjne na ten temat, w tym roku miał odbyć się szereg wydarzeń związanych z tą rocznicą, niestety ze względu na sytuację pandemiczną musieliśmy zrezygnować z wielu inicjatyw. Pocieszające jest natomiast to, że nie tylko starsze pokolenie wie, co wydarzyło się 100 lat temu, ale coraz częściej spotykam się z młodzieżą, która o tym wydarzeniu ma całkiem sporą wiedzę.

Czyli w tym roku nie upamiętnimy tego wydarzenia? Sejm Rzeczypospolitej Polskiej tydzień temu przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. 

- Odwaga, którą wykazali się Warmiacy i Mazurzy, oddając swój głos na Polskę, w pełni zasługuje na docenienie i upamiętnienie, zwłaszcza w roku jubileuszu stulecia plebiscytu. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego już w lutym przyjął stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem 100-lecia Plebiscytu na Warmii i Mazurach oraz powstania Związku Polaków w Prusach Wschodnich. Poza tym pomimo okoliczności zorganizowaliśmy wystawę z okazji 100. rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach, wydaliśmy publikację książkową „Prusy Wschodnie w obliczu Plebiscytu”, zorganizowaliśmy cyfrową lekcję historii  „Stulecie Domu Polskiego i plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu”, w planach są także koncerty i konferencja naukowa. Natomiast wspomniana uchwała Sejmu jest oczywiście miłym gestem, chociaż dokument nie jest pozbawiony kilku błędów, ale może źle interpretuję jego treść.

Jakich błędów?

- Na przykład jest tam mowa, że kampanię za Polską prowadzili patrioci z  Mazurskiej  Partii  Ludowej. Mazurska Partia Ludowa przestała funkcjonować na kilka lat przed samym plebiscytem, który - jak wiemy - miał miejsce w 1920 roku. Potraktujmy tę informację jako ciekawostkę i element edukacyjny.

A jak się zmienił nasz region przez te 100 lat?

- To chyba temat na odrębny wywiad, a nawet na obszerne publikacje i prace naukowe. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia miast sprzed 20 lat i porównać je z aktualnymi. Wystarczy spojrzeć na mapę infrastruktury w województwie przed kilkunastu lat i porównać ją z mapą aktualną. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i wsparcie finansowe, jakiego nam udzieliła. Oczywiście finanse to jedno, a rozsądne ich wydanie to drugie i tu właśnie sprawdzają się samorządy, od wojewódzkiego do gminnego. Przez te kilkanaście lat zrobiliśmy ogromny postęp, inwestycje, rozwój turystyki - to wszystko widać na każdym rogu. 

Co turysta z innego regionu wypoczywający w naszym województwie mógłby przywieźć do domu jako pamiątkę?

- Na pewno wspaniałe wspomnienia, a tak bardziej poważnie, to mamy dużo pamiątek kojarzonych z regionem. Kilka dni temu odbył się także konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2020”, na który przysłano 43 prace z całej Polski. Pamiątka jest ważnym elementem promocji regionu, kreuje jego pozytywny wizerunek oraz popularyzuje tutejsze atrakcje i tradycje. Wśród przesłanych prac znalazły się m.in. rzeźby, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne czy wytwory rękodzieła artystycznego. Wszystkie tegoroczne prace będzie można obejrzeć na wystawie, która potrwa od 1 do 31 października 2020 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Zwyciężyły kubki żeglarskie, ale  na uwagę zasługują także inne prace. Stawiamy na naturę, innowacyjność i historię, czyli na to wszystko, z czego słyną Warmia, Mazury i Powiśle.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

TEMATY wywiad Region
Artykuł załadowany: 0.2634 sekundy