Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 października 2020, 12:17

(Fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.)

Branża lotnicza to sektor, który szczególnie odczuwa skutki pandemii. Na straty szczególnie narażone są lotniska regionalne. A jak sytuacja wygląda w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury?

Za sprawą zapaści wywołanej pandemią koronawirusa, która doprowadziła m.in. do zamknięcia granic i spadku popytu na podróżowanie samolotami, w 2020 r. światowy rynek lotniczy znalazł się w największym kryzysie w historii lotnictwa. Światowy pasażerski ruch lotniczy w szczytowym okresie pandemii COVID-19 spadł o ponad 94% w stosunku do poprzedniego roku. Według danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA, w lipcu - gdy częściowo restrykcje zostały zniesione - spadek zmniejszył się do niespełna 80%.

Dla Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury najtrudniejszym okresem był maj, w którym aktywność lotniska spadła do minimum. Jednak z czasem zaczęto reaktywować połączenia lotnicze. Wskutek stopniowego znoszenia zakazu lotów pasażerskich, na lotnisko w Szymanach powróciły loty pasażerskie z/do Dortmundu (19 czerwca), loty z/do Krakowa (22 czerwca), z/do Londynu Luton (3 lipca) oraz  z/do Londynu Stansted (4 lipca). Jak co roku wraz z końcem października linie lotnicze wprowadzają nowy, zimowy rozkład lotów obowiązujący w okresie od 26 października 2020 do 28 marca 2021. W tym czasie pasażerowie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury będą mogli korzystać z dotychczasowych połączeń, w niektórych przypadkach zmienią się jednak dni, godziny i częstotliwość lotów. Zarząd spółki pozyskał także z tzw. Tarczy Antykryzysowej środki z Wojewódzkiego Urzędu Pracy na wypłatę świadczeń z tytułu obniżonego wymiaru pracy dla  117 pracowników w okresie 3 miesięcy.

- Informacja o funkcjonowaniu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach będzie tematem październikowej sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To był ciężki czas dla lotnisk regionalnych, jednak zarząd spółki lotniska udowodnił, że nawet w tak niespodziewanej sytuacji potrafi stawić czoła takiemu wyzwaniu. Nie mamy podciętych skrzydeł. Port Regionalny Olsztyn-Mazury wykonuje swoje zadania, dostosowując się do nowej rzeczywistości. Trzymam kciuki za działalność portu, to w końcu nasza regionalna „perełka”, z której korzystają nie tylko mieszkańcy województwa, ale także Polski i Europy – powiedziała Bernadeta Hordejuk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Na lotnisku Olsztyn-Mazury obsługiwane są również pozostałe operacje lotnicze, m.in.: wojskowe, medyczne, szkoleniowe oraz związane z ochroną przeciwpożarową (dromadery Leśnej Bazy Lotniczej „Szymany”). Z infrastruktury lotniska bardzo często korzystają szkoły lotnicze – zarówno z części operacyjnej portu, jak i też z zaplecza administracyjnego i noclegowego, co generuje dodatkowy przychód dla portu. 

Na lotnisku w dalszym ciągu obowiązują zasady bezpieczeństwa, które mają zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem. Do najważniejszych zaleceń sanitarnych zaliczyć można m.in.  kontrolę temperatury ciała osób wchodzących do terminalu, noszenie maseczki na terenie portu, zachowanie dystansu społecznego i dbanie o higienę rąk. 

Aktualne informacje i rozkłady lotów dostępne są na stronie: https://mazuryairport.pl/.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.


Artykuł załadowany: 0.3356 sekundy