Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 czerwca 2021, 08:51

(Fot. Gedeon Richter Polska.)

Rusza kampania społeczno-edukacyjna „W kobiecym interesie”. W jej ramach dostępne będą bezpłatne konsultacje i badania ginekologiczne dla kobiet z regionu.

26 czerwca (sobota) do Olsztynka, 27 czerwca do Iławy (niedziela) a 3 lipca (sobota) do Ostródy zawita mobilny gabinet ginekologiczny dostępny dla każdej zainteresowanej kobiety. Akcja związana jest z bezpłatnymi konsultacjami ginekologów oraz badaniami. 

- Szczególnie chodzi o zachęcenie kobiet do regularnych wizyt u ginekologa i edukacja na temat sposobów pokonywania społecznych i psychologicznych barier w odbywaniu regularnych kontroli zdrowotnych – mówi Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Będą to bezpłatne konsultacje ginekologów oraz bezpłatne badania (USG, cytologia i test HPV). Kampania skierowana jest do mieszkanek Warmii i Mazur - szczególnie z okolic Olsztynka, Iławy i Ostródy.

Inicjatorem i organizatorem kampanii jest Gedeon Richter Polska – lider w obszarze ochrony zdrowia kobiet, a tegoroczna edycja kampanii przebiega pod hasłem „Strach ma wielkie oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie”.

Mapa miejsc, które odwiedzi mobilny gabinet ginekologiczny podczas akcji „Strach ma wielki oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie”, znajduje się pod linkiem www.wkobiecyminteresie.pl.

Inspiracją do zorganizowania 3. edycji kampanii były wyniki badań zrealizowanych przez Instytut ARC Rynek i Opinia w 2021 roku, z których wynika, że Polki nie chodzą regularnie do ginekologa, a liczba ta urosła od zeszłego roku o 26 proc. - co oznacza, że mniej niż połowa, tj. tylko 45 proc. Polek robi regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. Ponad połowa Polek (53 proc.) nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnego badania ginekologicznego (np. USG dopochwowe, cytologia, test na HPV). Respondentki wskazały, że głównymi przyczynami były: brak dolegliwości i potrzeby badań profilaktycznych – 37 proc., ograniczony dostęp do wizyt, zamknięcie gabinetów – 35 proc., ale również strach przed zakażeniem koronawirusem – 30 proc.

Mobilny gabinet ginekologiczny odwiedzi w godzinach 10-16:

  • - Olsztynek – 26 czerwca br. (sobota) – na parkingu przy ośrodku zdrowia, ul. Chopina 11,
  • - Iławę – 27 czerwca br. (niedziela) – na parkingu przy pływalni miejskiej, ul. Biskupska 2,
  • - Ostródę – 3 lipca br. (sobota) – przy urzędzie miejskim, ul. Mickiewicza 24.

f

Honorowy patronat nad akcją objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Artykuł załadowany: 0.6906 sekundy