Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 września 2021, 10:16
Żeglarka SSW MOS Iława Agata Barwińska została wybrana sportowcem roku województwa. Podczas gali w Olsztynie wyróżnienie wręczyła jej przewodnicząca wojewódzkiego sejmiku Bernadeta Hordejuk, także z Iławy.

Żeglarka SSW MOS Iława Agata Barwińska została wybrana sportowcem roku województwa. Podczas gali w Olsztynie wyróżnienie wręczyła jej przewodnicząca wojewódzkiego sejmiku Bernadeta Hordejuk, także z Iławy. (Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie.)

Podczas wojewódzkiej "Gali Sportu 2021", zorganizowanej 15 września w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zostały wręczone wyróżnienia, nagrody i stypendia najlepszym sportowcom, trenerom oraz osobom działającym na rzecz sportu w naszym województwie.

Te uroczystości to znacząca chwila dla zawodników, trenerów, działaczy, samorządowców oraz mieszkańców Warmii i Mazur. Spotkanie było okazją do podsumowań i refleksji oraz podziękowań za włożony trud oraz pracę w minionych miesiącach.

- Wszyscy tutaj dzisiaj zgromadzeni zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, czego od człowieka wymaga sport. To jedna z tych dziedzin życia, która nie wybacza błędów i zaniechań - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Obecni tu wyróżnieni zawodnicy, trenerzy i działacze są dowodem na to, że ciężka i rzetelna praca, odpowiedzialność i często osobiste poświęcenia skutkują sportowym sukcesem i jednocześnie społeczną sympatią. Dzisiejsze nagrody i wyróżnienia dla trenerów i działaczy są także naszym ukłonem dla tych, którzy stoją za zawodnikiem dosłownie i w przenośni. Uczycie, wskazujecie drogę, razem sięgacie po laury, ale też podnosicie wielkich sportowców w chwilach zwątpienia. To wielka sztuka. Doskonale zdaję sobie też sprawę z tego, że wyczyn nie ma racji bytu bez finansowego wsparcia. Jako samorząd województwa wspieramy sport w regionie na wielu płaszczyznach. Tylko w tym roku na dotacje, nagrody, stypendia, promocję oraz sportową infrastrukturę przeznaczymy blisko 6 mln zł. 

Środowisko sportowe z Warmii i Mazur minutą ciszy uczciło pamięć po zmarłych w minionych miesiącach: Annie Wasilewskiej, Wacławie Wasieli, Zbigniewie Ludwichowskim, Tadeuszu Milewskim, Piotrze Łożyńskim, Wiesławie Skalskim, Benedykcie Czarneckim oraz Zenonie Rydzińskim. Wszyscy bardzo mocno przyczynili się do rozwoju aktywności fizycznej w naszym regionie.

Podczas spotkania zostały wręczone Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, które otrzymali: Zbigniew Lubiejewski (m.in. złoty medalista igrzysk olimpijskich z Montrealu w 1976 roku, siatkówka) oraz Rafał Szukiel (uczestnik igrzysk olimpijskich w Pekinie, żeglarstwo).

Specjalne wyróżnienia otrzymali uczestnicy tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio: Karol Zalewski, Anna Puławska, Mateusz Kamiński, Maciej Sarnacki, Konrad Bukowiecki, Aleksandra Lisowska, Rafał Rocki, Jakub Kochanowski, Przemysław Zamojski oraz Bartłomiej Koziatek.

Nagrodzono ponadto gminy za upowszechnianie i rozwój sportu oraz za wspieranie młodych, utalentowanych sportowców. Podziękowania trafiły również do klubów z województwa, które zostały najwyższej sklasyfikowane w ogólnopolskim systemie sportu młodzieżowego.

Z kolei zarząd województwa na podstawie uchwały Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznał zawodnikom nagrody pieniężne oraz stypendia (43 stypendia sportowe oraz 26 nagród pieniężnych). Podczas uroczystej gali wyróżnienia otrzymali też trenerzy, których zawodnicy osiągnęli wysokie wyniki sportowe.

Poznaliśmy również zwycięzców w trzech specjalnych kategoriach: 

- trener roku sportu młodzieżowego województwa: Zbigniew Ludwichowski (pośmiertnie), wybitny trener lekkiej atletyki na Warmii i Mazurach. Szkoleniowiec wielu znakomitych zawodników; 

- sportowiec roku województwa: Agata Barwińska, żeglarka w Stowarzyszeniu Sportów Wodnych MOS Iława. W 2020 roku podczas Mistrzostw Europy Seniorów wywalczyła brązowy medal w olimpijskiej klasie Laser Radial;

- sportowe odkrycie roku województwa: Mateusz Gigielewicz, zawodnik Giżyckiej Grupy Regatowej. Specjalizuje się w żeglarstwie lodowym, w klasie ice opti. W 2020 roku wywalczył tytuł mistrza świata juniorów. W mistrzostwach Europy zajął 4. miejsce.

Galę Sportu 2021 uświetniły występy zespołu gimnastyczno-akrobatycznego „Delfina i Bartek”.

Wydarzenie zorganizował Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.  

Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Artykuł załadowany: 0.5616 sekundy