Przewodnicząca Sejmiku w Info

Tegoroczne Samorządowe Forum Sołtysów na Warmii i Mazurach odbyło się w ostródzkim amfiteatrze.

Uroczystości to okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na ich rolę w polskiej wsi.

Jak twierdzą historycy, sołtysi w Polsce byli już w XIII wieku są jedną z najstarszych instytucją państwa. Obecnie w naszym kraju jest ponad 40 tys. sołtysów, natomiast na Warmii i Mazurach - 2,5 tysiąca.

Blisko 100 sołtysów z Warmii i Mazur zostało wyróżnionych przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za zaangażowanie oraz rozwój swojej społeczności.

- Sołtysi odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu wizerunku i tradycji wsi. Często są to  lokalni liderzy, którzy inspirują i przewodzą działaniom w sołectwach. Skupiają wokół siebie życie kulturalne i społeczne. To spotkanie jest okazją do podziękowania im za te działania. Cieszę się, że mogę dzisiaj pogratulować pracowitości i energii wszystkim sołtyskom i sołtysom – powiedziała Bernadeta Hordejuk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W Ostródzie odbył się również panel dyskusyjny „Sołtys - Animator, Aktywny Lider Rozwoju Lokalnego”. W rozmowach uczestniczyli: Zbigniew Cieśla (sołtys sołectwa Aniołowo od 2003 roku, prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Sołtysów), Beata Grzechnik (sołtys Sołectwa Wola Kamieńska od 2011 roku, od 2007 roku prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Wola Kamieńska), Grażyna Ostas (od IV kadencji sołtys sołectwa Turznica w gminie Ostróda), Tomasz Gowkielewicz (strażak z 22-letnim stażem pracy, na co dzień pełni służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim). Od marca 2019 roku pełni obowiązki sołtysa sołectwa Żegoty.

Poznaliśmy również zwycięzców konkursu na najciekawsze inicjatywy sołeckie.

Wyniki konkursów 2021:

1. Konkurs na najciekawszą inicjatywę sołecką przyczyniającą się do poprawy estetyki miejscowości:
- I nagroda: gmina Młynary, sołectwo Nowe Monasterzysko - Poprawa estetyki wsi Nowe Monasterzysko poprzez zagospodarowanie skweru powitalnego (do 5 tys. zł)
- II nagroda: gmina Dywity, sołectwo Ługwałd - Zagospodarowanie placów wiejskich we wsi Ługwałd (do 4 tys. zł)
- III nagroda: gmina Jedwabno, sołectwo Rekownica - Rekownica - Mała wieś ludzi o wielkich sercach (do 3 tys. zł),

2. Konkurs na najciekawszą inicjatywę sołecką przyczyniającą się do aktywizacji mieszkańców i budowania kapitału społecznego:
- I nagroda: gmina Lidzbark Warmiński, sołectwo Blanki - Festiwal Ziół w Zielarskiej Wsi Blanki (do 5 tys. zł)
- II nagroda: gmina Milejewo, sołectwo Zalesie - NA LUDOWO - zespół Wysoczanki (do 4 tys. zł)
- III nagroda: gmina Węgorzewo, sołectwo Trygort - Inicjatywa „Robimy kulturę na wsi” (do 3 tys. zł)

3. Konkurs na najciekawszą imprezę cykliczną aktywizującą mieszkańców:
- I nagroda: gmina Dubeninki, sołectwo Żytkiejmy - Święto sękacza (do 5 tys. zł)
- II nagroda: gmina Biskupiec, sołectwo Biesowo - Warmińska Uczta Pierogowa (do 4 tys. zł)

Wydarzenie zwieńczył koncert Michała Wiśniewskiego.

Organizatorem Samorządowego Forum Sołtysów 2022 był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast partnerami - Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Sołtysów.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

TEMATY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.414 sekundy