Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 listopada 2022, 13:58
- Lada chwila wykonamy kolejny, być może najważniejszy krok w kierunku przebudowy całego skrzyżowania kolejowo-drogowego, która raz na zawsze rozwiąże problem opuszczonych szlabanów i korków w tej części miasta - mówi przewodnicząca sejmiku.

- Lada chwila wykonamy kolejny, być może najważniejszy krok w kierunku przebudowy całego skrzyżowania kolejowo-drogowego, która raz na zawsze rozwiąże problem opuszczonych szlabanów i korków w tej części miasta - mówi przewodnicząca sejmiku. (Fot. Archiwum własne.)

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosi wkrótce przetarg na opracowanie szczegółowego projektu inwestycji związanej z budową tunelu drogowego pod linią kolejową przy ulicy Wyszyńskiego. "To kolejny ważny krok na drodze do realizacji inwestycji, która raz na zawsze rozwiąże problem opuszczonych szlabanów w centrum Iławy" - mówi Bernadeta Hordejuk, która stara się o jak najszybsze rozpoczęcie prac. O szczegółach, wraz z pracownikami Zarządu Dróg Wojewódzkich, poinformowała podczas spotkania, które odbyło się 9 listopada w Olsztynie.

To kolejne spotkanie w sprawie przebudowy przejazdu kolejowego, które odbywa się w tym roku. Sprawy nabrały tempa w maju, kiedy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, który odpowiada za przebiegającą przez Iławę drogę wojewódzką nr 536 (ulice Grunwaldzką, Wyszyńskiego i Lubawską), zaprezentował koncepcję i dwa warianty przebudowy skrzyżowania linii kolejowej z ulicą Wyszyńskiego. Propozycja samorządu województwa, przedstawiona wówczas przez wicemarszałka Marcina Kuchcińskiego, została poddana konsultacjom z samorządem miasta. Po krótkich, ale intensywnych rozmowach, wybór padł na tunel drogowy.

Kolejny etap to przystąpienie do prac nad szczegółową dokumentacją projektową. 

- Jesteśmy już, jako samorząd województwa, gotowi do ogłoszenia przetargu, który wyłoni wykonawcę dokumentacji, w tym projektu samego tunelu drogowego - informuje Bernadeta Hordejuk. - Dokumentacja ta jest niezbędna, by pozyskać środki europejskie i by jak najszybciej rozpocząć samą inwestycję - dodaje.

O szczegółach planowanego przedsięwzięcia mówiono podczas spotkania, które odbyło się 9 listopada w Olsztynie. Udział w nim, poza wicemarszałkiem Marcinem Kuchcińskim, Bernadetą Hordejuk i Waldemarem Królikowskim z Zarządu Dróg Wojewódzkich, wzięli przedstawiciele samorządu Iławy, w tym burmistrz Dawid Kopaczewski i Michał Młotek, który jako radny uczestniczył w staraniach o przebudowę skrzyżowania kolejowo-drogowego.

Wiadomo już, że przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę dokumentacji, ogłoszony zostanie do końca roku. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie przewiduje, że wykonanie projektu tak złożonej inwestycji kosztować będzie około 1,5 miliona złotych. Środki te, o czym informowała Bernadeta Hordejuk, zabezpieczone są już jednak w budżecie województwa. Same prace projektowe trwać mogą około 18 miesięcy. Z kolei budowa tunelu wraz z przebudową okolicznych dróg i skrzyżowań zajmie, jak przewidują drogowcy, kolejne 24 miesiące.

- To nie będzie łatwa inwestycja, ale trzeba ją przeprowadzić, uwzględniając oczekiwania okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców - informuje Bernadeta Hordejuk. - Pomijając kwestie bezpieczeństwa, przejazd generuje dziś duże korki, a pamiętajmy, że to ta droga łączyć będzie w przyszłości Iławę z drogą ekspresową. Rozwiązując ten problem teraz, rozwiązujemy go tak naprawdę na kolejnych kilkadziesiąt lat - dodaje.

Warto dodać, że równolegle z pracami przygotowawczymi do budowy tunelu drogowego pod linią kolejową, samorząd województwa prowadzi prace zmierzające do budowy nowego wiaduktu przy ulicy Lubawskiej. Wiadomo już, że za przygotowanie dokumentacji dla tej inwestycji odpowiadać będzie spółka Kuryłowicz Projekt z Gdańska. Prace przygotowawcze wyceniono w tym przypadku na niecałe 550 tys. zł. 

"Podchodzimy do sprawy kompleksowo" - komentuje Bernadeta Hordejuk.

Po kompleksowej przebudowie ulicy Lubawskiej i całego odcinka drogi do Sampławy z lat 2012-2014, co pochłonęło wówczas ponad 30 milionów złotych, byłby to ostatni etap modernizacji przebiegającej przez Iławę drogi wojewódzkiej nr 536.

Ulice Grunwaldzka, Wyszyńskiego i Lubawska znajdują się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 536. Za ich utrzymanie odpowiada - w imieniu samorządu województwa - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

O szczegółach planowanego przedsięwzięcia mówiono podczas spotkania, które odbyło się 9 listopada w Olsztynie.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Artykuł załadowany: 0.3062 sekundy