Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 stycznia 2023, 12:07

(Fot. materiały prasowe.)

W Olsztynie zainaugurowano Rok Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach, ustanowiony z okazji 550. rocznicy urodzin uczonego i 480. rocznicy jego śmierci.

Obchody rozpoczęły się mszą w bazylice konkatedralnej św. Jakuba, natomiast w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej otwarto wystawę poświęconą Kopernikowi, który na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia.

Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce na scenie staromiejskiej z udziałem m.in. głównych organizatorów obchodów: abpa Józefa Górzyńskiego - metropolity warmińskiego, marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, czy prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

Na olsztyńskim zamku odbyła się ponadto okolicznościowa sesja sejmiku województwa. Inaugurację zwieńczyła inscenizacja obrony olsztyńskiego zamku przez Mikołaja Kopernika.

- Mikołaj Kopernik to postać nietuzinkowa, znana w całej Polsce, Europie i na świecie. Był nie tylko astronomem, ale także ekonomem i lekarzem - komentuje Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Inspirował całe pokolenia do nauki, poszukiwań i odkryć. To także bezcenny symbol, służący umacnianiu naszej tożsamości kulturowej. Chcemy wszystkie oblicza tej wielkiej postaci pokazać, dlatego obecny rok będzie obfitował w wydarzenia związane z jego działalnością i życiem, na które serdecznie zapraszam.

W najbliższych miesiącach samorząd województwa warmińsko-mazurskiego planuje zorganizowanie łącznie około 100 projektów i wydarzeń związanych z uczczeniem słynnego astronoma.

Mikołaj Kopernik ponad 40 z 70 lat życia spędził na Warmii, której w nieoceniony sposób zasłużył się w sferze gospodarczej i politycznej. Tu sformułował teorię pieniądza, a przede wszystkim stworzył fundamentalne dla światowej nauki dzieło "De revolutionibus orbium coelestium".  


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Artykuł załadowany: 0.3409 sekundy