Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 maja 2023, 11:29 komentarzy 2

(Fot. materiały prasowe.)

Samorządowe Forum Sołtysów na Warmii i Mazurach to okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na ich rolę w polskiej wsi. Tegoroczne uroczystości odbyły się 19 maja w ostródzkim amfiteatrze.

Sołtysi w Polsce byli już w XIII wieku i są jedną z najstarszych instytucji państwa. Obecnie w naszym kraju jest ponad 40 tys. sołtysów, natomiast na Warmii i Mazurach - 2,5 tysiąca.

- Sołtysi odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu wizerunku i tradycji wsi – są inspiratorami i animatorami podejmowanych przez sołectwo działań, to wokół nich skupia się życie kulturalne i społeczne. Cieszy mnie fakt, że w naszym województwie mamy tak prężnie działające osoby, które potrafią słuchać mieszkańców swoich miejscowości i motywować ich do działania – podkreśliła Bernadeta Hordejuk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W Ostródzie blisko 100 sołtysów z Warmii i Mazur zostało wyróżnionych przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za zaangażowanie oraz rozwój swojej społeczności w minionych miesiącach.

Powiększyło się ponadto grono honorowych obywateli województwa warmińsko-mazurskiego. Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego zostali wyróżnieni: 

 • - Grażyna Ostas – lider i inicjator rozwoju lokalnego. Od 2006 roku do chwili obecnej sołtys wsi Turznica. Od 2012 roku prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Turznicy. Od 2019 roku prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Turznicy. Od 2012 roku Radna Powiatu w Ostródzie;
 • - Halina Jaśniewicz – pełni funkcję sołtysa sołectwa Lipniki od 2015 roku. Jako sołtys integruje społeczność lokalną i pobudza do działania. Założycielka Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnikach „Odnowa”. Aktualnie wiceprzewodnicząca Gminnej Rady Seniora i członkini Komisji Finansowo-Gospodarczej Rady Gminy Jedwabno;
 • - Krystyna Roman – założycielka Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Uzdowo. Wspiera lokalną społeczność. Działa na rzecz rehabilitacji dzieci oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego w Uzdowie. Uczestniczyła w programie Rok Katyński pod nazwą „Katyń ocalić od zapomnienia”. Zdobyła III miejsce wśród seniorów na festiwalu „Cicha Woda”;
 • - Bernard Burba – sołtys V kadencji w Babkach Gąseckich. Działacz, aktywista lokalny. Współzałożyciel Koła Gospodyń Wiejskich w Babkach Gąseckich. Dobry organizator inwestycji w sołectwie;
 • - Jerzy Olek – długoletni działacz społeczny. Pełni funkcję sołtysa Ławic od 23 lat. Jest bardzo aktywny w Klubie Seniora oraz Klubie Integracji Społecznej. Współorganizator Festynu Behringowskiego i Biegu o Puchar Wójta. Aktywnie współpracuje z fundacją im. Emila van Behringa w Marburgu w Niemczech;
 • - Eugeniusz Skindziul – od 1994 roku prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne o powierzchni  30 ha. Głównym kierunkiem gospodarstwa jest produkcja mleczna. Od 2015 roku służy społeczności lokalnej, pełniąc funkcję sołtysa wsi Babki Oleckie w gminie Olecko. Jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich „Babczanki”.

f

Uhonorowani zostali również zwycięzcy konkursów „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego”, „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” czy „Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich”.
Z kolei Marian Jurak (wiceprezes zarządu głównego PTTK) wygłosił wykład poświęcony 550-leciu urodzin Mikołaja Kopernika. - Jak Mikołaj Kopernik przybywał na Warmię, to sołtysi już tutaj byli - mówił podczas prelekcji.
Wydarzenie zwieńczył koncert Sławomira.

Organizatorem Samorządowego Forum Sołtysów był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, partnerami - Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Sołtysów.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Samorządowe Forum Sołtysów na Warmii i Mazurach.

Ilość zdjęć 30

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~nieobecny 0 ponad rok temuocena: 67% 

  czy to ta sama impreza, na której lansowali się niejaki Gontarz i Orzechowska?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grażka t -1 ponad rok temu

  Ta sama gdzie był i tygrysek metr i te inne czerwone spuścizny

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8172 sekundy