Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 września 2023, 10:11
Przewodnicząca sejmiku zaprasza na tradycyjne wojewódzkie dożynki w olsztyneckim skansenie.

Przewodnicząca sejmiku zaprasza na tradycyjne wojewódzkie dożynki w olsztyneckim skansenie.

Obchody Święta Plonów to czas, kiedy dobiegły końca żniwa, a dla rolników nadeszła pora zasłużonego odpoczynku. Okazją do satysfakcji i radości z tegorocznych zbiorów będą Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, które odbędą się 17 września 2023 roku w olsztyneckim skansenie.

W PROGRAMIE

Województwo warmińsko-mazurskie to region, w którym rolnictwo stanowi jeden z kluczowych i najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki, a produkcja żywności wysokiej jakości to jedna z jego inteligentnych specjalizacji. 

Oznacza to, że za pośrednictwem instytucji samorządu województwa na obszary wiejskie trafi spora część unijnego wsparcia. Poza środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej samorząd województwa corocznie wspiera społeczności lokalne poprzez ogłaszanie konkursów oraz organizację wydarzeń, które służą aktywizacji i promocji obszarów wiejskich. Środki finansowe pochodzą z budżetu samorządu województwa. 

– Niezmiennie wspieramy rolników i obszary wiejskie,  stawiając na modernizację i rozwój tego sektora gospodarki. Produkty z naszego województwa stają się konkurencyjne i znane nie tylko w regionie czy Polsce, ale także na  świecie. Prężnie rozwija się eksport produktów rolnych z województwa warmińsko-mazurskiego, co stanowi najlepszą wizytówkę naszego regionu – mówi Bernadeta Hordejuk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Dożynkowy konkurs

W tym roku dożynki wojewódzkie tradycyjnie odbędą się w Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku. W niedzielę, 17 września olsztynecki skansen stanie się miejscem, w którym w wyjątkowy sposób tradycja spotka się z teraźniejszością. Święto rozpocznie przemarsz korowodu dożynkowego oraz ubarwią występy zespołów ludowych i gwiazdy muzyki pop, to nieodłączny element kultury, który w najbardziej spektakularny sposób uwidacznia się podczas Święta Plonów. Nie zabraknie także konkursów, jednym z nich będzie konkurs na najładniejsze stoisko koła gospodyń wiejskich. 

– Koła gospodyń wiejskich to prężnie działające społeczności, które dla swoich lokalnych ojczyzn robią dużo dobrego. Celem konkursu jest rozwijanie tradycji i obyczajów regionalnych, prezentowanie osiągnięć lokalnych twórców sztuki ludowej i promocja rynku produktów regionalnych, czyli wszystkich tych aktywności z których znane są koła gospodyń – dodaje Bernadeta Hordejuk.  

Stoiska wystawowe oceniane będą pod kątem kompozycji przestrzennej, kompozycji układu eksponatów, sposobu prezentacji stoiska, atrakcyjności wizualnej i obfitości oferty produktów prezentowanych na stoisku KGW. Prezentacja odbywać się będzie od godz. 10.00 do 14.00. Inicjatywa skierowana jest do przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich, które działają w województwie warmińsko-mazurskim. 

– Serdecznie zachęcam do udziału w warmińsko-mazurskich dożynkach wojewódzkich, to nie tylko święto rolników, ale wszystkich miłośników natury – mówi Bernadeta Hordejuk.


Projekt „Przewodnicząca Sejmiku w Info” jest realizowany przez portal Info Iława we współpracy z Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jego celem jest przybliżenie Czytelnikom działalności samorządu naszego województwa.

Artykuł załadowany: 0.3226 sekundy