Przewodnicząca Sejmiku w Info
wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 czerwca 2024, 10:28 komentarzy 14

Zarząd województwa zdecydował o przyznaniu pierwszej z czterech dotacji celowych na realizację projektu pn. „Szlak dworów bałtyckich - budowanie europejskiego szlaku dworów bałtyckich“.

Historia może być pasjonującą podróżą, jeśli jest ukazana w ciekawy sposób.

Na przykład przez pryzmat różnorodności kulturowej państw, które łączy południowy Bałtyk. Projekt zakłada bowiem opracowanie szlaku transgranicznego dziedzictwa kulturowego dworów i pałaców w obszarze południowego Bałtyku.

- Jestem przekonany, że powstający europejski szlak dworów i pałaców w Niemczech, Danii, Szwecji, na Litwie i w Polsce może stać się jedną ze sztandarowych atrakcji turystycznych naszego subregionu - mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa. - To dowód, że program Interreg Południowy Bałtyk wchodzi w kolejną fazę współpracy. To także budowanie relacji pomiędzy naszymi samorządami i szansa na dodatkowy impuls rozwojowy dla subregionu, a co za tym idzie dla naszego województwa. Z czego bardzo się cieszę.

Realizacja zadania budowania europejskiego szlaku dworów bałtyckich będzie dofinansowana z Programu Interreg South Baltic 2021-2027. Jednym z partnerów projektu jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, jednostka podległa samorządowi województwa.

Przyznana przez zarząd dotacja w kwocie 15 tys. zł stanowi wymaganą pierwszą część wkładu własnego, którą Centrum, przystępując do projektu, zadeklarowało na ten rok. W kolejnym roku dotacja wyniesie 60 tys. zł i tyle samo w roku 2026. Natomiast w 2027 roku będzie to kwota nieco ponad 50 tysięcy zł. W sumie wkład własny Centrum wyniesie 20 procent wartości projektu, a kwotę prawie 742 tys. zł. pokryje Interreg. 

 • W zakresie przewidzianych w projekcie działań będą prowadzone szkolenia, warsztaty i wyjazdy studyjne dla właścicieli lub operatorów dworów i pałaców, którzy zechcą włączyć swój obiekt do szlaku.
 • Planowane są również eventy edukacyjne, plenery artystyczne dla młodzieży, promowanie nowego rodzaju turystyki „dworskiej“, udział w tworzeniu asocjacji dworów regionu i znakowaniu szlaku dworów południowego Bałtyku.

f

Realizacja projektu ma się przyczynić do znaczącego wzrostu rozpoznawalności poszczególnych dworów. Partnerem wiodącym projektu jest Tourism Association Vorpommern z Niemiec, który będzie podpisywać umowy z pozostałymi partnerami, w tym z CEiIK w Olsztynie, co nastąpi nie wcześniej niż we wrześniu 2024 roku.

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~propozycja pomocy dla 35-tego 0 miesiąc temuocena: 83% 

  We wskazane przez ciebie miejsce, o określonej przez ciebie porze ( północ zarezerwowały sobie strzygi ) przyjdź z tłumaczem, opiekunem, informatykiem SWYM, ewentualnie z doktorem historii, którego serdecznie pozdrawiałeś na forum tym. Prosto mówiąc chodzi o człowieka zdrowego, który by powiedział o co ci chodzi, albo co ci dolega.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do bodajże 35-tego -1 miesiąc temuocena: 80% 

  a o 11:47 wszechhistoryk 35-ty wstawił: wyzwiska, herezje i urojenia SWE.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bodajże? -2 miesiąc temuocena: 80% 

  to bodajże jest, czy bodajże nie ma?. To ty nie wiesz co jest w Iławie a SWY głos zabierasz? Diagnozą trafiłeś tradycyjnie jak chrustem w błoto. Twe wywody są wręcz spazmatyczne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~leć kretynie szybko do szpitala -3 miesiąc temuocena: 33% 

  Przy iławskim szpitalu jest bodajże oddział psychiatryczny. Spakuj jakieś gacie na zmianę, szczoteczkę do zębów (chyba wiesz co to?), telefon abyś miał kontakt z jakimś, w miarę zdrowym na umyśle, członkiem rodziny. I jakieś inne duperele, bez których ciężko ci będzie tam żyć. A twój stan wskazuje, iż twój pobyt będzie tam dość długi. I pędź tam głupolu w te pędy jak najszybciej. Twoje debilne poniższe i powyższe popisy "literackie" (a szczególnie chorowity bełkot poniższy) świadczą wyraźnie, że twój stan psychiczny osiągnął już poziom wręcz krytyczny. Nie ociągaj się idioto ani godziny dłużej. Chyba że chcesz, aby np. jutro lub w najdalej w poniedziałek przyjechała po ciebie ekipa rosłych pielęgniarzy z kaftanem bezpieczeństwa. I na koniec należą ci szczere gratulacje. Otóż aż tak debilnych bzdur jakie "wysmażyłeś" tym razem wyżej i niżej, fora tego portalu jeszcze chyba nigdy nie widziały. Ziemia Laseczyńska winna być dumna ze swojego najgłupszego w szerokich okolicach syna....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~friko i koko -4 miesiąc temuocena: 91% 

  Jeśli ktoś z turystów zawita do miasta niby turystycznego jaka jest Iława i pozwiedza zabytkowy młyn , prześledzi za sprawą naszego zacnego historyka topografie miasta , pomalowane powierzchnie pionowe i zaprowadzi przyjezdnych na most na ul. Kościuszki , tam gdzie przelewa się woda z Iławki to przeklnie to miasto . Może za 35 lat następne pokolenie zapomni o tych bredniach , głupich wpisach 35 -tego . Chyba że dalej będzie wyzywał , obrażał na forach SWYCH . Jedyna nadzieja dla Iławy to strzygi .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam -5 miesiąc temuocena: 100% 

  Podobno ma zostać wpisany na listę Unesco.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wizytówka Iławy -6 miesiąc temuocena: 94% 

  wielką atrakcją turystyczną krainy tysiąca jezior jest zabytkowy młyn nad Iławką.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~niżej kolejne dzieło 35-tego -7 miesiąc temuocena: 89% 

  czyli tradycyjnie : wyzwiska, urojenia i pomieszanie z poplątaniem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niżej kolejne dzieło "myśliciela" z nocnego dyżuru -8 miesiąc temuocena: 16% 

  Niżej permanentny bełkot już od godz. 5 rano... A czy ktoś widział tutaj kiedyś jakiś tekst tego cierpiącego psychopaty, który nie byłby prymitywnym małpowaniem słów zupełnie innego autora? A dodatkowo ten debilny kretyn nic z nich nie rozumie. Nic dziwnego. Czegóż bowiem innego można by spodziewać się po wręcz wzorcowym przypadku bezmyślnego imbecyla, udającego dodatkowo "głębokiego myśliciela"? Gdy w tym samym czasie w jego pustym łbie panuje permanentny stan głębokiego niedoboru nawet rozmamłanej masy "głąbczastej", służacej temu nawiedzonemu tłukowi do tzw. myślenia wedlug jego minimalistycznych potrzeb.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Redakcjo, nie kasujcie tego pokarało -9 miesiąc temuocena: 90% 

  Zagmatwanie totalne ***** Prawie wszystkie pionowe powierzchnie są wypaćkane sprejem. Nawet jakiś walnięty fanatyk wlazł pod most na ul. Kościuszki; tam gdzie przelewa się woda z Iławki ***** to są przecież słowa TWE, które teraz nazywasz idiotycznymi bzdetami i tradycyjnym bełkotem. Tak samo opluwasz po chamsku innych a krzyczysz: chamstwo mnie opluwa. Aberracja permanentna.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ciebie już dawno ciężko pokarało… -10 miesiąc temuocena: 26% 

  Co jest karalne? Stwierdzenie faktów oczywistych od dawna dla Czytelników tego portalu? Zartowniś z ciebie bęcwale. Ty zaś już dawno zostałeś ciężko pokarany - natrętnym debilizmem. Bo tylko nieszczęśnik w tak patologicznym stanie może nieustannie wypisywać takie idiotyczne bzdety jak ten twój tradycyjny bełkot tam na dole. Poza wrodzony swój "tematyczny" kretynizm nie potrafisz nigdy się wydostać. Od lat bębnisz ciągle tę samą debilną liczbową melodyjkę. Siedzisz w SWEJ umysłowej klatce imbecyla niczym tępa papuga w klatce. I ciągle kraczesz na jedno, numerkowe, oklepane kopyto oraz „małpujesz” cudze słowa i teksty, zupełnie nie rozumiejąc ociężałym łbem ich kontekstów, treści i znaczeń. To cecha osobników albo skrajnie psychopatycznych, albo kompletnie zapóźnionych umysłowo. Ty zaś jesteś w istocie nader rzadkim ewenementem - obie dolegliwości dotknęły cię w jednakowym stopniu. W sumie - twój kompletnie pusty łeb został pokarany permanentnym paraliżem postępowym. Bywaj ćwoku...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a niżej~od lat tak samo -11 miesiąc temuocena: 72% 

  numerkowy 35-ty historyk wnosi zbędne uwagi SWE. i obrzuca obelgami, które są karalne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~od lat tak samo -12 miesiąc temuocena: 33% 

  Numerkowy poniższy psychopata ciągle w akcji. Wrodzony debilizm najwyraźniej trzyma się go mocno i skutecznie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~młynarka -13 miesiąc temuocena: 62% 

  żeby profesjonalnie przedstawić historię młyna, znajdującego się niedaleko miejsca w którym przelewa się woda z Iławki pomiędzy powierzchniami pionowymi to trzeba być fenomenem historii na miarę 35-tego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4438 sekundy